Forskning

Senter for fremragende forskning

Misjonshøgskolen aktiv partner i Senter for Fremragende Forskning (SFF) - Senter for Middelalderstudier UiB

sff-banner.gif
cms_logo.jpg

MHS har siden oppstarten i januar 2003 vært aktiv partner i Senter for Middelalderstudier ved Universitetet i Bergen (CMS). Dette er et av 13 senter for Fremragende Forskning oppnevnt av Norges Forskningsråd, og inngår i EU-systemet av Centres of Excellence (CoE).

Nåtidens store endringer i Europa har skapt et behov for ny forskning også på kontinentets historie. Hovedmålet for CMS er å gi et bidrag til ny forståelse av de prosesser som formet Europa i middelalderen. Senteret vil vektlegge forskning som viser at også landene i Europas geografiske periferi har vært aktive bidragsytere i utformingen av kontinentet. CMS inngår derfor i et nettverk av forskningsmiljøer fra Norden via Baltikum og det sentrale Øst-Europa til Balkan.

MHS deltar i CMS ved professor Torstein Jørgensen som leder prosjektet "Religion between Unity and Variety", og som er ett av CMS' fire programfelt.